wtorek, 26 września 2017

Zbycie kryptowalut – skutki w PIT po stronie zbywcy


W świetle interpretacji przepisów prawa podatkowego wydawanych przez organy podatkowe przychody z tytułu sprzedaży kryptowalut stanowią przychód ze źródła prawa majątkowe ( art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych); niektóre organy twierdzą, że są to przychody z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych). Zdaniem większości organów podatkowych prawo majątkowe to prawo podmiotowe pozostające w ścisłym związku z ekonomicznym interesem uprawnionego. Jest to uprawnienie podmiotu, które związane jest z jego majątkiem. Zatem obrót kryptowalutami należy zaliczyć do źródła prawa majątkowe. W orzecznictwie sądów administracyjnych podkreśla się, że pozostałe źródła przychodów mają charakter szczególny względem praw majątkowych. Zatem przychód powinien być kwalifikowany do innych źródeł niejako w ostateczności. Momentem powstania przychodów z tytułu sprzedaży praw majątkowych jest moment zawarcia transakcji, tj. ich sprzedaż, przewalutowanie na inne wartości pieniężne (postawienie do dyspozycji podatnika wartości pieniężnych).

Przychód z tytułu zbycia wirtualnych walut może zostać zaliczony również do źródła przychodów działalność gospodarcza, o ile czynności wykonywane są we własnym imieniu m.in. w sposób zorganizowany i ciągły. Zdaniem niektórych ekspertów nie wyklucza to opodatkowania takiej transakcji zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 3%. (działalność usługowa w zakresie handlu – art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym). Jednakże może wiązać się to z ryzykiem podatkowym.

W przypadku incydentalnych transakcji obrotu walutami wirtualnymi (poza działalnością gospodarczą) podatnik ma prawo do wykazania kosztów uzyskania przychodów z tytułu nabycia waluty, jednakże podatnik musi posiadać dowody potwierdzające zakup kryptowalut. Z takiego dokumentu nabycia powinna wynikać przede wszystkim ich ilość i cena zakupu. Takim dokumentem może być przykładowo wyciąg z historii transakcji (art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Co do zasady dochody z tytułu tej transakcji należy wykazać w zeznaniu rocznym składanym do końca kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym miała miejsce ta transakcja. Dodać należy, że w trakcie roku podatkowego nie ciąży na podatniku obowiązek wpłacania zaliczek na podatek dochodowy z tytułu zbycia walut wirtualnych.

1 komentarz: