piątek, 22 września 2017

Czy termin określony w art. 80 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami jest terminem nieprzywracalnym?


Zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami od orzeczenia samorządowego kolegium odwoławczego właściwy organ lub użytkownik wieczysty mogą wnieść sprzeciw w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Wniesienie sprzeciwu jest równoznaczne z żądaniem przekazania sprawy do sądu powszechnego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości.

Sprawa terminu określonego w powyższym przepisie była przedmiotem zainteresowania zarówno Trybunału Konstytucyjnego, jak i sądów powszechnych.

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 4 grudnia 2006 r., sygn. TK 35/05 wskazał, że art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami w zakresie, w jakim przewiduje czternastodniowy nieprzywracalny termin wniesienia sprzeciwu do sądu powszechnego od orzeczenia samorządowego kolegium odwoławczego w przedmiocie ustalenia wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, jest zgodny z art. 45 ust. 1 w związku z art. 77 ust. 2 oraz art. 64 ust. 1 i 2 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że wymóg zachowania czternastodniowego terminu wniesienia sprzeciwu do sądu powszechnego od orzeczenia samorządowego kolegium odwoławczego nie stanowi takiego utrudnienia dostępu do sądu, które naruszałoby Konstytucję. Regulacja ta nie narusza też praw majątkowych użytkowników wieczystych. Dysponują oni dostatecznymi środkami ochrony swego prawa. Zapewnienie drogi sądowej, nawet przy ustaleniu czternastodniowego terminu dochodzenia roszczeń, spełnia w tym wypadku standardy konstytucyjne.

W postanowieniu z dnia 29 sierpnia 2016 r. Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim uznał, że w orzecznictwie ugruntowane jest stanowisko, że termin określony w art. 80 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami ma charakter materialnoprawny, jest terminem zawitym, nieprzywracalnym. Zdaniem sądu jego prawidłowe wniesienie powoduje utratę mocy orzeczenia kolegium oraz przeniesienie sporu do sądu powszechnego. Natomiast wniesienie sprzeciwu z przekroczeniem 14-dniowego terminu, powoduje, że wiążące staje się orzeczenie SKO, a strona traci uprawnienie do żądania przekazania sprawy do sądu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz