środa, 14 października 2020

Wydatki "okołoepidemiczne" - skutki w CIT I PIT


Uprzejmie informuję, że w dniu 21 lipca 2020 zostały wydane objaśnienia podatkowe w sprawie nowych preferencji stosowanych w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID – 19.

Z punktu widzenia przepisów prawa podatkowego Ministerstwo Finansów uznało, że:

„Jeżeli przedsiębiorca ponosi wydatki, które wynikają z obowiązku w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (prowadzenia działalności gospodarczej) albo wytycznych lub zaleceń organów (instytucji) kompetentnych w obszarze bezpieczeństwa sanitarnego, albo własnej decyzji i racjonalnego przeciwdziałania zagrożeniu epidemicznemu (epidemii), to takie wydatki stanowią koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy CIT, o ile zostały właściwie udokumentowane. Jako przykład takich wydatków można wskazać zakup maseczek ochronnych dla pracowników, przyłbic, czy sfinansowanie pracownikom testów na koronawirusa. To samo dotyczy wydatków poniesionych przez przedsiębiorcę na działania gospodarcze, które wskutek zagrożenia epidemicznego (epidemii) zostały zaniechane (odwołane, przerwane, zawieszone itp.), o ile w momencie ich poniesienia spełniały wymienione wyżej warunki zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów (np. w zakresie szkoleń / kursów pracowniczych). Świadczenia pracodawcy polegające na ufundowaniu pracownikom maseczek, czy przyłbic, jak również polegające na sfinansowaniu testów na koronawirusa nie następują w interesie pracownika, a w interesie pracodawcy. Dostarczenie środków ochronnych, czy wykonywanie testów zapobiega niekontrolowanemu rozprzestrzeniania się choroby, niweluje niepożądaną przez każdego pracodawcę absencję pracowników i jest istotne dla terminowego wywiązania się pracodawcy z zawartych kontraktów. W takim przypadku nie jest zatem rozpoznawany przychód po stronie pracownika.”

Jednocześnie wskazuję, że zgodnie z art. 14a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, opracowanie stanowi ogólne wyjaśnienie przepisów prawa podatkowego dotyczące stosowania przepisów (objaśnienia podatkowe). Stosownie do art. 14n § 4 pkt 1 Ordynacji podatkowej, zastosowanie się przez podatnika w danym okresie rozliczeniowym do objaśnień podatkowych powoduje objęcie go ochroną przewidzianą w art. 14k-14m tej ustawy. Zatem, zastosowanie się do Objaśnień powodować będzie objęcie podatnika ww. ochroną prawno-podatkową.



 



sobota, 10 października 2020

Sprzedajność urzędnicza w świetle przepisów Kodeksu karnego

Jedną z najczęściej spotykanych form prawnych korupcji jest tzw. sprzedajność urzędnicza uregulowana w art. 228 Kodeksu karnego (łapownictwo bierne). Zgodnie z tym przepisem kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Przedmiotem ochrony tego przepisu jest zapewnienie prawidłowego i właściwego funkcjonowania instytucji publicznych i samorządowych lub innych instytucji pełniących funkcje publiczne albo dysponujących środkami publicznymi. Przestępstwo to ma charakter indywidualny, co oznacza, że może być ono popełnione wyłącznie przez osobę pełniącą funkcję publiczną lub zagranicznego funkcjonariusza publicznego. Pojęcie osoby pełniącej funkcję publiczną zostało zdefiniowane w art. 115 § 19 Kodeksu karnego. Obejmuje ono swoim zakresem funkcjonariusza publicznego, członka organu samorządowego, osobę zatrudnioną w jednostce organizacyjnej dysponującej środkami publicznymi, a także inną osobę, której uprawnienia i obowiązki w zakresie działalności publicznej są określone lub uznane przez ustawę lub umowę międzynarodową.

Ustawodawca w omawianym przypadku sankcjonuje przyjęcie przez osobę pełniąca funkcję publiczną korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy. Korzyść majątkowa w tym przypadku może być określona w postaci wartości ekonomicznej wyrażonej w pieniądzu; może mieć ona również inną postać np. może ona przybrać formę rzeczy (pralka, telewizor), wycieczki, czy też usługi gastronomicznej. Z kolei korzyścią osobistą będzie korzyść niewymierna w pieniądzu np. awans zawodowy, czy tez powołanie do określonego gremium. Obietnica korzyści może być zaś wyartykułowana w różny sposób mogący powodować u odbiorcy wrażenie, że zostanie ona w przyszłości spełniona (nie można będzie za obietnicę karalną potraktować obietnic nierealnych lub niemożliwych do spełnienia).

Przyjęcie korzyści majątkowej w omawianym przypadku może polegać na objęciu we władanie rzeczy lub przeniesieniu w innej formie możliwości rozporządzania tą rzeczą; przyjęcie obietnicy korzyści majątkowej jest zaś akceptacją przekazania korzyści o charakterze majątkowym w przyszłości.

Przyjęciem korzyści osobistej jest z kolei skorzystanie przez osobę pełniącą funkcję publiczną z oferowanych czynności. Przyjęciem obietnicy korzyści osobistej będzie zaakceptowanie przyszłej czynności np. wskazanego wyżej awansu.

Ze sprzedajnością mamy również do czynienia wtedy, gdy osoba pełniąca funkcję publiczną uzależnia wykonanie czynności służbowej od przyjęcia korzyści albo obietnicy albo jej żąda. Pod pojęciem uzależnia wykonanie czynności służbowej należy rozumieć, że czynność nie zostanie wykonana bez korzyści albo jej obietnicy, czy też bez nich zostanie wykonana albo zostanie wykonana w określony sposób. Żądanie oznacza domaganie się korzyści lub jej obietnicy.

Wskazać również należy, że przestępstwo sprzedajności na charakter formalny, co oznacza, że do jego zaistnienia nie jest konieczne podjęcie lub zaniechanie czynności służbowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną lub przeprowadzenie jej w określony sposób. W doktrynie przyjmuje się, że przyjęcie korzyści w związku z pełnieniem funkcji publicznej należy odnieść do rozważania, czy korzyść zostałaby udzielona gdyby dana osoba takiej funkcji nie pełniła.

Ustawodawca w art. 228 Kodeksu karnego przewidział sześć typów sprzedajności. Pierwszy z nich to omówiony powyżej typ podstawowy, który polega na przyjęciu korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy (przykład: urzędnik państwowy przyjmuje 20 000 PLN za przyznanie danemu podmiotowi prawa do przesyłania paliw gazowych bez stwarzania jakichkolwiek problemów). Czym ten podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Kolejnym typem tego przestępstwa jest typ uprzywilejowany (czyn mniejszej wagi); w przypadku mniejszej wagi czynu podstawowego sprawca podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (przykład: w zamian za przyznanie prawa do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie regulowanym przez państwo urzędnik przyjmuje prezent o wartości 500 PLN).

Trzeci typ tego przestępstwa dotyczy przyjęcia korzyści albo jej obietnicy w związku z naruszeniem przepisów prawa powszechnie obowiązującego; kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, za zachowanie stanowiące naruszenie prawa podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 (przykład: urzędnik państwowy przyjmuje 20 000 PLN za przyznanie danemu podmiotowi prawa do przesyłania paliw gazowych bez stwarzania jakichkolwiek problemów, przy czym przedsiębiorca nie posiada przykładowo infrastruktury niezbędnej do świadczenia tego typu usług – warunek niezbędny do prowadzenia działalności w tym zakresie).

Następny typ sprzedajności dotyczy uzależnienia wykonania czynność służbowej od otrzymania korzyści bądź jej obietnicy albo żądanie takiej korzyści; karze jak powyżej podlega ten, kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej uzależnia wykonanie czynności służbowej od otrzymania korzyści lub jej obietnicy albo korzyści żąda (przykład: urzędnik państwowy żąda udzielenia korzyści majątkowej o wartości 20 000 PLN w zamian za wydanie korzystnej dla przedsiębiorcy decyzji administracyjnej).

Piąty typ tego przestępstwa dotyczy czynu polegającego na przyjęciu korzyści majątkowej o znacznej wartości lub jej obietnicy; kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową znacznej wartości albo jej obietnicę podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12 (przykład: urzędnik państwowy przyjmuje korzyść majątkową w wysokości 450 000 PLN za udzielenie koncesji na przesył paliw gazowych),

Ostatni typ sprzedajności jest związany z przyjęciem korzyści przez osoby pełniące funkcje publiczne w państwie obcym lub w organizacji międzynarodowej: karom określonym w wyżej wskazanym pięciu typach sprzedajności podlega odpowiednio ten kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej w państwie obcym lub w organizacji międzynarodowej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę lub takiej korzyści żąda, albo uzależnia wykonanie czynności służbowej od jej otrzymania (przykład: polski członek organizacji międzynarodowej, której Polska jej członkiem uzależnia przygotowanie opinii korzystnej dla podmiotu gospodarczego od przyjęcia środków pieniężnych w określonej wysokości).

Poniżej został zamieszczony wykres przedstawiający istotę sprzedajności w rozumieniu art. 228 Kodeksu karnego.









  

Interpretacja ogólna Ministra Finansów w sprawie zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów od honorarium autorskiego

Uprzejmie informuję, że w dniu 15 września 2020 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną w sprawie zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów od honorarium autorskiego. 

Poniżej link do zapoznania się z treścią interpretacji:

https://www.mf.gov.pl/documents/764034/6831363/Dz.+Urz.+Min.+Fin.+z+dnia+18+września+2020+r.+-+poz.+107+-