środa, 13 lutego 2019

Czas trwania kontroli podatkowej


Czas trwania kontroli podatkowej nie został ściśle określony w przepisach podatkowych. Zasada wynikająca z art. 284 Ordynacji podatkowej stanowi, że kontrola podatkowa powinna zostać zakończona bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie wskazanym w upoważnieniu do jej przeprowadzenia. Oznacza to, że czynności kontrolne podejmowane przez organy podatkowe nie mogą być prowadzone opieszale, a każda czynność podejmowana przez kontrolowanego powinna być podejmowana z rozwagą biorąc pod uwagę termin określony w  upoważnieniu. Jednakże termin określony w upoważnieniu nie oznacza, że do tej daty kontrola podatkowa ma być zakończona. Ordynacja podatkowa pozwala organom podatkowym przedłużać ten termin. O każdym przypadku niezakończenia kontroli w terminie określonym w upoważnieniu organ podatkowy jest obowiązany zawiadomić kontrolowanego i jednocześnie podać przyczyny przedłużenia terminu zakończeniu kontroli. Ponadto organ winien wskazać nowy termin jej zakończenia. Co istotne kontrolowany nie ma prawnej możliwość kwestionowania zasadności podanych przyczyn przedłużenia terminu, chyba że kontrolujący ich nie poda. W orzecznictwie sądów administracyjnych za dopuszczalne uznaje się również wielokrotne przedłużanie terminu zakończenia kontroli podatkowej. Jednocześnie przyjmuje się, że niedoręczenie zawiadomienia o przedłużeniu terminu do przeprowadzenia czynności kontrolnych przed upływem tego terminu nie powoduje z mocy prawa zakończenia kontroli.

Powyższe zasady odnoszą się do wszystkich kontrolowanych. Jednakże w przypadku prowadzenia kontroli podatkowej u przedsiębiorców należy również mieć na uwadze przepisy regulujące swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, które limitują czas trwania wszystkich kontroli w danego przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym. Maksymalny czas trwania w przypadku mikroprzedsiębiorców wynosi 12 dni roboczych, małych przedsiębiorców 18 dni roboczych, średnich 24 dni robocze, a w przypadku pozostałych 48 dni roboczych. Jednakże w praktyce występują przypadki  polegające na wydłużaniu limitowanego czasu trwania tej kontroli poprzez prowadzenie szeregu czynności kontrolnych poza siedzibą kontrolowanego. A ten czas już nie wlicza się do limitów określonych w przepisach regulujących swobodę działalności gospodarczej.

 
Limity czasu trwania kontroli

                       


 

Ustawodawca przewidział również szereg wyjątków od zasady limitującej maksymalny czas trwania wszystkich kontroli u danego przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym. Przykładowo ograniczeń czasu kontroli nie stosuje się, gdy kontrola dotyczy zasadności dokonania zwrotu podatku od towarów i usług na podstawie przepisów o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

W przypadku, gdy czas trwania kontroli w siedzibie przedsiębiorcy podlega limitowaniu, istnieje obowiązek ewidencjonowania tego czasu w książce kontroli. Książka może być prowadzona w formie papierowej lub elektronicznej. Zawiera ona oznaczenie organu kontroli, oznaczenie upoważnienia do kontroli, zakres przedmiotowy kontroli, datę podjęcia i zakończenia kontroli, zalecenie pokontrolne oraz uzasadnienie braku zawiadomienia przedsiębiorcy o zamiarze wszczęcia kontroli.